خدمات دپارتمان بازرگانی داخلی

تدوین طرح توجیهی جهت راه اندازی کارخانجات و خطوط تولید

طرح توجیهی یا طرح امکان سنجی معادل انگلیسی واژه Feasibility Study می‌باشد و عبارت از گزارشی است که در آن ابعاد مختلف یک طرح (تولیدی، خدماتی، سرمایه‌گذاری، زیرساختی یا …) مورد بررسی قرار می‌گیرند.

در این فرآیند جنبه‌های مختلفی مانند بازار، فنی و مالی طرح ارزیابی شده شاخص‌های اقتصادی طرح در سرفصل‌های متعدد مورد تحلیل قرار می‌گیرند. یک طرح می‌تواند در حوزه‌های گوناگونی مانند کشاورزی، زیربنایی، صنعتی، سلامت، جهانگردی، معدنی، خدماتی و … از احداث کارخانه تا بهبود خط تولید دسته‌‌بندی شود. هر طرح توجیهی می‌تواند بر اساس نیازمندی‌های طرح، سازمان پذیرنده و هدف اصلی از نگارش آن طراحی و تدوین شود. بنابراین برای شروع کسب و کار جدید و راه اندازی کارخانه و خطوط تولید و اخذ جواز تاسیس نیاز به تجزیه و تحلیل و بررسی و اعلام شاخص های متععدی هست از جمله گام اول
شاخص‌های مهم محصول/ خدمت مورد نظر طرح ارزیابی و تحلیل شده و اهداف کلان پروژه و نتاریج مورد انتظار از آن برای آشنایی بهتر با طرح بیان می‌گردد. در ادامه این بخش مطالعات بازار یا Market Study با محوریت محصول/ خدمت مذکور در طرح مورد ارزیابی قرار گرفته و عوامل تاثیرگذاری مانند عرضه، تقاضا، مصرف، بازار هدف و سایر موارد مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرند.

گام دوم بررسی و معرفی ویژگی‌های فنی طرح مانند روش تولید یا ارائه خدمت، دانش فنی مورد استفاده، ظرفیت طرح، محل اجرا، ماشین آلات و تجهیزات طرح، نیروی انسانی مورد نیاز و زمان‌بندی دوره ساخت و بهره‌برداری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

گام سوم در این قسمت از گزارش به بررسی هزینه‌های مختلف در طراحی و تولید پرداخته می‌شود. در این بخش هزینه‌های ثابت سرمایه‌گذاری، هزینه‌های قبل از بهره‌برداری طرح، هزینه‌های بهره‌برداری سالیانه و هزینه سرمایه در گردش به همراه برنامه پیش‌بینی شده تولید و فروش بررسی شده و نمودارهای بخش‌بندی هر یک از این سرفصل‌های هزینه‌ای ترسیم می‌شوند.
گام چهارم این قسمت از گزارش‌های امکان سنجی در واقع ادامه‌ای از بخش سوم می‌باشد که به دلیل اهمیت آن بعضا در فصلی جداگانه بیان می‌گردد. در این بخش مجموع هزینه‌ها و مخارج طرح، درآمدها، بهای محصولات، برنامه فروش و تولید، جریانات نقدی طرح و … توسط نرم‌افزار تحلیل شده و در قالب جداول و نمودارهای متعدد بیان می‌گردد. شاخص‌های مهم مالی و اقتصادی نظیر IRR و NPV در این قسمت مورد تحلیل قرار می‌گیرند.

شرکت بازرگانی آرکا تجارت آسال علاوه بر موارد فوق، تحلیل حساسیت طرح نسبت به تغییرات درآمد و هزینه را که فراتر از قالب رایج تدوین مطالعات امکان‌سنجی می‌باشد مورد بررسی قرار داده و با تدوین طرح های توجیهی فنی، مالی، اقتصادی جهت راه اندازی و توسعه کسب و کار و اخذ تسهیلات بانکی، تجربه انجام دادن طرح توجیهی در زمینه های مختلف اعم از بازرگانی،کشاورزی، خدماتی، صنعتی، فرهنگی، عمرانی و … را دارد.

لازم به ذکر است که این گروه آمادگی خود را جهت انجام و ارائه طرح های توجیهی به کلیه شرکت ها و کارخانجات و موسسات را اعلام می نماید.